Jak powstało „ItaliAMO”? Krótka historia wieloletniego pisma studenckiego

Studenci italianistyki na Wydziale Filologicznym UŁ reaktywowali kultowy periodyk poświęcony kulturze Włoch. Przedstawiciele redakcji „ItaliAMO” podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z procesem powstawania najnowszego wydania periodyku. XX numer studenckiego czasopisma popularnonaukowego „ItaliAMO” wydany w lipcu 2024 roku jest już dostępny online!

Członkowie redakcji ItaliAMO

SKN ItaliAMO – koło naukowe z historią

Wieloletnia działalność Studenckiego Koła Naukowego ItaliAMO zapisała się na kartach historii Wydziału Filologicznego UŁ. Młodzi italianiści wspólną przygodę rozpoczęli w 2012 roku, wraz z utworzeniem pierwszej filologii włoskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaledwie rok po powstaniu SKN ItaliAMO ambitni studenci wydali pierwsze czasopismo noszące tożsamą z kołem nazwę, popularyzujące kulturę i język Włoch.

Kiedy studenci zwrócili się do mnie z pytaniem, czy takie czasopismo można przygotować, to przypomniał mi się pewien fakt historyczny z czasów tzw. „półspecjalizacji” w języku włoskim na romanistyce. Powstało wówczas czasopismo „La Spelunca”. Była to broszurka wydawana własnym sumptem. Wiedziałem, że idziemy w tym samym kierunku!

prof. Artur Gałkowski, opiekun naukowy SKN ItaliAMO.

Zarówno historyczna „La Spelunca”, jak i nowo powstałe pismo „ItaliAMO” mają wspólny cel – stworzyć przestrzeń dla młodych filologów, w której będą oni mogli dzielić się swoimi zainteresowaniami, jednocześnie rozwijając kompetencje tłumaczeniowe.

okłądka "La Spelunca"

O czym pisze ItaliAMO?

Zakres tematyczny poruszany w czasopiśmie „ItaliAMO” jest bardzo zróżnicowany. Niepozorne, czarno-białe wydania wypełnione są angażującymi treściami dotyczącymi zarówno języka, jak i sportu, polityki czy szeroko pojętej kultury Włoch.

Mój artykuł dotyczył kuchni włoskiej, a właściwie najlepszych włoskich kucharzy, którzy zostali odznaczeni wielokrotnie gwiazdkami Michelin. Postanowiłam spojrzeć na włoską kuchnię z innej strony, nie przedstawiając tych najbardziej popularnych dań, ale te naprawdę wyjątkowe.

– mówi o swoim artykule Wiktoria Sitowska

W najnowszym (XX) numerze „ItaliAMO” znaleźć można także artykuły poświęcone m.in.: nauce języków obcych, recenzjom filmów, tematom biznesowym, włoskim sportowcom czy kulturze popularnej Włoch. Każdy tekst opublikowany został w dwóch językach – polskim oraz włoskim.

Przeprowadziłam wywiad z Sycylijką, która przebywała w semestrze zimowym na Wydziale Filologicznym UŁ w ramach programu Erasmus+. Poruszamy tematy dotyczące samego programu Erasmus+ i tego, jak Sycylijka odnalazła się w zimowych, łódzkich warunkach.

– wspomina redaktor naczelna, Zuzanna Kolbus

ItaliAMO pismo

ItaliAMO – z miłości do Włoch

Opiekun naukowy koła naukowego italianistów, prof. Artur Gałkowski, który towarzyszy studentom od powstania ItaliAMO, wspominając o początkach czasopisma, podkreśla rolę zaangażowanych w proces redakcyjny studentów:

Czasopismo powstało całkowicie z inicjatywy studentów [...]. To jest zespół wieloosobowy, zmieniający się naturalnie, bo jedni odchodzą, inni przychodzą i na szczęście zawsze mamy odpowiednich, którzy są zainteresowani kontynuacją działalności.

Jednak dla „ItaliAMO” piszą nie tylko italianiści z łódzkiego Filologa! Publikowane teksty nierzadko wychodzą spod dłoni studentów z innych uczelni wyższych w Polsce i zza granicy. W procesach tłumaczeniowych czynnie biorą udział również studenci zagraniczni – rodowici Włosi, którzy poznali działalność ItaliAMO dzięki programowi Erasmus+.

Są to ludzie z różnych regionów Włoch. Staraliśmy się, żeby wydane teksty w języku włoskim były jak najbardziej poprawne, aby Włosi również mogli to przeczytać!

– tłumaczy Karol Putka.

Odbiorcy „ItaliAMO” nie ograniczają się do studentów filologii włoskiej na Uniwersytecie Łódzkim – artykuły publikowane w periodyku czytają także doświadczeni intalianiści i fascynaci kultury włoskiej spoza Łodzi.

Byliśmy doceniani bezpośrednio wyróżnieniami i nagrodami w związku z wydawaniem numerów specjalnych. Jesteśmy zauważani przez inne czasopisma italianistyczne, związane z promocją kultury włoskiej w Polsce. Wśród nich znajduje się m.in. „Gazzetta Italia”. Z całą pewnością wiedzą o nas też członkowie Stowarzyszenia Italianistów Polskich, które powstało właściwie w tym samym okresie, w którym został wydany pierwszy numer czasopisma „ItaliAMO”!

– dodaje prof. Artur Gałkowski.

XX numer czasopisma „ItaliAMO”

Najnowszy numer studenckiego pisma „ItaliAMO” został już zamieszczony w repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego. Wersja online XX wydania jest dostępna do bezpłatnego pobrania poniżej. Archiwum poprzednich numerów „ItaliAMO” znajduje się na stronie internetowej łódzkiej romanistyki: ROMANISTYKA.UNI.LODZ.PL.