Mimo że język jako system jest z zasady neutralny, w mowie funkcjonują pewne słowa i sformułowania wyrażające sądy wartościujące oraz pozytywne lub negatywne postawy oceniające. Słowa „dobre” i słowa „złe”. Te pierwsze często utożsamia się z mową pochwalną lub eufemizującą, drugie zaś z mową transgresywną, pełną przemocy. Ale czy to samo słowo może być interpretowane nieodmiennie jako „dobre” lub „złe” przez każdego i w każdej sytuacji? Czy słowu bez kontekstu można przykleić etykietkę „dobre” lub „złe”? Co właściwie znaczy „dobra” i „zła” mowa i jakimi środkami posiłkuje się ona w różnych rejestrach języka?
Odpowiedzi na te i inne pytania szukać będą językoznawcy uczestniczący w piętnastej już edycji francuskojęzycznej Międzynarodowej Konferencji Argotologicznej, która odbędzie się na Wydziale Filologicznym w dniach 3-5.06.2024, tym razem pod hasłem Mauvaises paroles / bonnes paroles : comment dit-on du mal / du bien de personnes, de choses et de phénomènes en utilisant les différents registres de langue ? Jej organizatorzy z Instytutu Romanistyki UŁ we współpracy z Wydziałem Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Paris-Cité zgromadzą szerokie grono naukowców polskich i europejskich, którzy zaprezentują w swych wystąpieniach wyniki badań w zakresie językoznawstwa, analizy dyskursu, literatury, glottodydaktyki i traduktologii.
Obrady odbywać się będą w Auli A5 w budynku Wydziału. Zapraszamy do uczestnictwa. Program konferencji znajduje się tutaj.
Szczegółowych informacji udziela dr Andrzej Napieralski (andrzej.napieralski@uni.lodz.pl).